MG-3 MAKİNELİ TÜFEĞİ

En son güncellendiği tarih: Mar 14

Tanımı;

7.62x51mm çapında, şeritle beslenen, hava ile soğuyan, sürekli atış ve darbeli atışlarda kullanılan tam otomatik bir silahtır. Nokta ve arazi hedefleri için kullanılabilir. Çatal ayakla kullanıldığında hafif makineli tüfek sehpa ile kullanıldığında ise ağır makineli tüfek olarak nitelendirilir. Araçlar zırhlı araçlar ve uçaklara yerleştirilmesi için özel bağlantıları mevcuttur. Gövde ucuna alev gizleyen ve gaz kontrol hanisinin yerine vidalanabilen manevra cihazı ile eğitim ve tatbikatlarda manevra fişeğinin kullanılmasını sağlar.


Silahın Atış Özellikleri ve Çalışma Prensibi:


MG–3 barut gazının geri tepmesi icra yayının ileri itmesi ve hava soğutmalı ile çalışan bir silahtır.

Silah dolu olduğu zaman haznede fişek yoktur; mekanizma en geriye çekilmiş durumdadır ve mekanizma kurtarma manivelası tarafından tutulmaktadır. Şerit çıkarılmış ve mekanizma kapanmış olduğu halde haznede bir fişek bulunması yinede mümkündür bu nedenle atış esnasında dikkatli olunması ve atış alanında yapılan atışlarda atıcı tüfeği boşalttıktan sonra namlu çıkarıcıyı açarak silahı bırakmalıdır.

Silah doldurulduktan sonra, emniyet (E) konumuna alınmış olan emniyet mandalı, atış (A) konumuna getirilir. Tetik çekilerek silahın doldurulması esnasında mekanizma hattına yerleştirilmiş olan birinci fişek, serbest kalan mekanizmanın ileri hareket etmesiyle mekanizma başlığının itici ucu tarafından hazneye sürülür ve iğnenin kapsüle çarpmasıyla ateşlenir. Mürtekip fişeklerin mekanizma hattına yerleşmesi ise bir önceki fişeğin ateşlenmesinden sonra oluşan geri tepme kuvvetinden dolayı mekanizmanın geri hareketi esnasında olur.


Silah:


Silah tetiğe basıldığı sürece atışa devam eder şeritteki tüm fişekler atıldığı takdirde mekanizmanın hareketi, mekanizma en ileri durumdayken son bulur. Yüz elli fişekli atıştan sonra namlunun değiştirilmesi zorunludur. Namluyu değiştirmek için, makineli tüfek boşaltılmış mekanizma kurma kolu vasıtasıyla kurulmuş ve silah emniyet konumunda olmalıdır. Namlu takılı değilken mekanizmanın ileri fırlamasına kesinlikle imkân verilmemelidir aksi takdirde kurma kulu hasara uğraya bilir.

Silahın tam randımanda çalışabilmesi için gaz ayarının yapılması gerekmektedir. Eğer silah bu ayar yapılmadan çalıştırılırsa, silahın çalışma esnasında mekanizmanın hareketinde bir düzen olmayacağı için mermi yi alıp doldurmada yetersiz kalacağı veya çok seri şekilde çalışıp boş kovanı atmaya zaman yetmeyeceği için aynı zamanda çabuk ısınmadan dolayı namluda genleşme olacağından dolayı yine silah tutukluk yapacaktır. Bunun için gaz ayar hunisinden kış ve yaz olmak üzere iki adet ayar yapılmaktadır.

Namlu tam olarak sıkıldıktan sonra kilitleme mandalı kaldırılarak kış için 3-4 çıt sola doğru gevşetilir. Yaz için ise 6-7 çıt gevşetilir. Böylece silahın kış ve yaz aylarında rahat çalışması sağlanmış olur.


Adedi Bilgileri;


(1) Çapı : 7.62 mm.

(2) Fişek Ebadı : 7.62 x 51 mm.

(3) Yiv-Set Adedi : 4

(4) Tüfeğin çatal ayakla Ağırlığı : 11.5 kg.

(5) Tüfeğin Çatal Ayaksız Ağırlığı : 10.5 kg.

(6) Namlu Ağırlığı : 1.8 kg.

(7) İlk Hız : 820 m/sn.

(8) Azami Menzili : 4000 m.

(9) Nişangâhın Ayarlanabileceği Mesafeler : 200-1200 m.

(10) Etkili Menzili (Mekanik) : 1200 m.

(11) Etkili Menzili (Dürbünlü) : 1600 m.

(12) Atış Sürati (550 tip mekanizma ve N tipi tamponla) :1150±150 atım/dk.

(13) Atış Sürati (950 tip mekanizma ve R tipi tamponla) : 800±100 atım/dk.

(14) Dipçikle Tüfek Uzunluğu : 122 cm.

(15) Sehpa ağırlığı : 14.5 kg.

(16) Ayarlanabilir toplam sehpa yüksekliği : 15 derece

(a) Yükseliş : 6 derece

(b) Alçalış : 9 derece

(17) Verilebilecek maksimum yan değeri : 35 derece

(a) Sağa : 17.5 derece

(b) Sola : 17.5 derece


Ana Parçaları;


(1) Gövde,

(2) Kabza,ve tetik tertibatı,

(3) Dipçik,

(4) Namlu, ,

(5) Kapak takımı

(6) Şerit yatağı,

(7) Mekanizma,

(8) Mekanizma kurma kolu,

(9) Yerine getiren yay,

(10) N Tipi tampon,

(11) Çatal ayak

(12) Namlu kılavuz yüksüğü,

(13) Alev ve gaz kontrol hunisi,

(14) Kapak tespit pimi.


MG 3 MAKİNALI TÜFEĞİN SIFIRLANMASI;


1. 25m mesafeden 400 metre nişangâhı ile aşağıdaki şekilde gösterilen sıfırlama hedefinin içindeki siyah dikdörtgenin alt kenarına nişan alınarak tektek beş atım yapılır.


Atımlar, silah çatal ayak ile kullanılacaksa yatarak nişan vaziyetinde sehpa ile kullanılacak ise oturarak nişan vaziyetinde yapılır.

2. Vuruşların hedefin her hangi bir yerinde 7cm çaplı bir dairenin içerisinde toplanması gerekir. Toplanmadıysa tekrar atış yapılır. Yine toplanmazsa hata ya atıcı ya da silahtadır.

3. Toplandıysa vuruşları orta noktası bulunur. Orta vuruş noktası siyah dikdörtgenin içerisindeyse silah sıfırlıdır. Değilse aşağıda açıklandığı şekilde dik dört gen içine çekilmeye çalışılır.


a) Orta vuruş noktası aşağıda veya yukarıda ise; Küçük bir tornavida ile gezin üstünde bulunan gez tahdit pimi yan tarafındaki yarığından yukarı doğru çekilir ve o şekilde tutulur bu sırada gezin sağ tarafındaki gez tespit vidası V gezi aşağı indirecek veya yukarı kaldıracak şekilde çevrilip daha sonra gez tahdit pimi serbest bırakılır gez tespit vidası ve gezin özelliği nedeniyle vidanın hareketi 180 derece ile sınırlıdır. Gez tespit vidası üzerinde bulunan sarı nokta ile gezin tespit edilmiş olduğu yerde bulunan sabit sarı noktanın yan yana durması gezin en alt konumunu gösterir gezin tespit vidasını gez tahdit pimi tutularak 180 derece çevrilmesi yani gez tespit vidası üzerindeki sarı noktanın gezin tespit edildiği yerde bulunan sarı noktadan en uzak konuma çevrilmesinde gez en üst konuma çıkmış olur bu durum orta vuruş noktasının hedef üzerinde 12 cm yer değiştirmesini sağlar gez tespit vidasının üzerinde ki sarı noktanın tam ortada bulunması 6cm’lik bir yer değiştirme gösterir.


b) Orta vuruş noktası sağda veya solda ise arpacığın önündeki tespit vidası gevşetilir orta vuruş noktası solda ise arpacık sola, sağda ise sağa doğru yeteri kadar kaydırılır. İstenilen yöne kaydırma işlemi ters taraftan itmek sureti ile yapılır kaydırma işlemi bittikten sonra tespit vidası sıkıştırılır. Arpacığın sağa veya sola doğru 1mm kaydırılması orta vuru ş noktasının hedef üzerinde 6 cm yer değiştirmesine neden olur.