TSK ‘ da Kullanılan Bröveler ve Anlamları

Bröve, bir askerin çok önemli bir askeri uzmanlık alanında, üstün bir ehliyet derecesi elde etmiş olduğunu göstermek üzere verilen bir çeşit mükâfat.

Kara, deniz ve hava kuvvetlerine ait bröveler ile uzmanlık brövelerini içine alır.

Dört çeşit bröve vardır:

  1. Hava Kuvvetleri Brövesi

  2. Deniz Kuvvetleri Brövesi

  3. Kara Kuvvetleri Brövesi

  4. Jandarma Genel Komutanlığı Brövesi


Komando Temel Brövesi;


Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında açılan Komando Temel Kursunu başarı ile bitiren personele verilir. Komando İhtisas Eğitimi Brövesini almaya hak kazanan personel tarafından takılmaz.

Komando İhtisas Brövesi;


Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında açılan Komando İhtisas Kursunu başarı ile bitiren personele verilir. Bu kursu bitiren personel daha önce taşıdığı Komando Temel Eğitimi Brövesini takmaz.İç Güvenlik Brövesi;


Terörle mücadeleye yönelik iç güvenlik operasyonlarına katılan ve operasyondaki başarıları asgari alay ve üstü amirleri tarafından takdirname ile belgelenen subay, astsubay ve uzman erbaşlar ile komando eğitimi alan ve iç güvenlik operasyonlarına katılan erbaş ve erlere (erbaş ve erler yalnızca bez bröve takar) verilir.

Paraşüt Eğitim Brövesi;


Statik Paraşüt Temel Kursunu başarıyla tamamlayan,

Uçan hava vasıtalarında belirlenmiş rüzgar ve yükseklik limitlerinde gerekli donatımla beş defa otomatik paraşütle atlayış yapan,

Yurt içi kuruluşlarda veya okullar ile eğitim merkezlerinde atlayış eğitimi alan askeri öğrencilerden belirli rüzgar ve yükseklik limitlerinde gerekli donatımla beş defa atlayış yapanlara verilir.

Aktif paraşütçülüğü sona ermiş, Komando İhtisas Eğitimi Brövesi taşımaya hak kazanan personel bu bröveyi takmaz. Ancak her yıl atlayışları onaylanan ve tazminat almaya hak sahibi, Komanda İhtisas Eğitimi Brövesi sahibi aktif paraşütçü personel bu bröveyi de takar.
Komando Er Eğitim Brövesi;
Atlayıcı ve Yer Ekip Komutanlığı;


Atlatıcı ve Yer Ekip Komutanlığı Kursu veya Serbest Paraşüt Atlatıcı Kursunu başarı ile bitiren subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman onbaşılara verilir. Bu bröveyi taşımaya hak kazanan personel paraşütçü brövesini takmaz. Bu bröve Komando İhtisas Eğitimi Brövesi’ni taşımaya hak kazanan personel tarafından da üniformaya takılabilir.


Serbest Paraşütçü Brövesi;


Serbest Paraşüt Kursunu başarı ile bitirip, toplam 50 serbest paraşüt atlayışını tamamlayan personele verilir. Bu bröveyi taşımaya hak kazanan personel paraşütçü brövesini takmaz. Bu bröve Komando İhtisas Eğitimi Brövesi ile veya herhangi bir paraşüt üst ihtisas brövesi ile birlikte de üniformaya takılabilir.

Paraşüt Katlama, Birinci Kademe Bakım ve Kontrol Uzmanı Brövesi;


Bu bröve Paraşüt Katlama, Birinci Kademe Bakım ve Kontrol Kursunu başarıyla bitiren personele verilir. Komando İhtisas Eğitimi veya herhangi bir paraşüt üst ihtisas brövesiyle birlikte de üniformaya takılabilir.Kıta Hizmet Brövesi;


Kıta Hizmet Uzman Çavuş Brövesi


Kıtada en az 5 yıl görev yapan uzman çavuş (10 yıl dâhil) 1. Şekil; 11-15 yıl arası görev yapanlar (15 yıl dâhil) 2. Şekil; 16 yıl ve daha fazla görev yapanlar 3. Şekil’deki bröveyi takmaya hak kazanırlar.


5-10 yıl11-15 yıl16 yıl - ve üzeri

Kıta Hizmet Astsubay Brövesi


En küçük Kıta Komutanlığı dahil daha üst birliklerde en az 5 yıl komutanlık yapan astsubaylara (10 yıl dahil) 1. Şekil; 11-15 yıl arası komutanlık yapanlara (15 yıl dahil) 2. Şekil; 16 yıl ve daha fazla komutanlık yapanlara 3. Şekil’deki bröve Kara Kuvvetleri Komutanlığınca verilir.


5-10 yıl11-16 yıl

16 yıl - ve üzeri


Kıta Hizmet Subay Brövesi


En küçük Kıta Komutanlığı dahil daha üst birliklerde en az 5 yıl komutanlık yapan subaylara (10 yıl dahil) 1. Şekil; 11-15 yıl arası komutanlık yapanlara (15 yıl dahil) 2. Şekil; 16 yıl ve daha fazla komutanlık yapanlara 3. Şekil bröve Kara Kuvvetleri Komutanlığınca verilir.


5-10 yıl10-15 yıl

16 yıl - ve üzeriKeskin Uzman Nişancı Brövesi


Atıcılık ve Uzman Nişancılık Eğitim Birlik Komutanlığında kursları başarıyla bitiren personele verilir. Bröveler birbirinin devamı niteliğinde olduğundan; birden fazla kursu başarıyla bitiren personel, en üst seviyedeki bröveyi takar, bir öncekini takamaz.


Keskin Nişancı BrövesiUzman Nişancı Brövesi